Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği (MEBİDER) tarafından "Biz Mersin'iz, Mersin Türkiye'dir" sloganı adı altında

 Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği (MEBİDER) tarafından ‘Biz Mersin’iz, Mersin Türkiye’dir’ sloganı adı altında bu yıl ilki düzenlenen Mersin Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu. İl genelindeki 60’tan fazla derneğin katılımıyla gerçekleşen şölene Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Ahmet Tevfik Uzun, Çiğdem Münevver Ökten, Aytuğ Atıcı ile Vahap Seçer, il protokolü, iş adamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

      Protokol üyeleri, dernekler, yöresel halk oyunları ekipleri, Türk Chopper Motor Kulübü, Spor Kulüpleri ve Mehteran Ekibi eşliğinde Tevfik Sırrı Gür Stadı önünden başlayan kortej Cumhuriyet Alanı’nda son buldu. Bakanımız ve Valimiz ellerinde Türk Bayrakları ile kortej boyunca vatandaşları selamladı. Temsili Yörük Göçü’nün gerçekleştiği kortejde develerden oluşan kervan büyük ilgi gördü.

      Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açılışta ise Mehter Takımı, Motor Kulübü,  Yöresel Halk Oyunları Ekipleri, Roman Halk Dansları Topluluğu ile Adıyaman Davul Grubu katılımcılara birbirinden güzel gösteriler sundu.

       Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, gösterilerin ardından yaptığı konuşmada, festivalin sloganının "Biz Mersiniz, Mersin Türkiye'dir" olduğunu hatırlatarak, Mersin'de Türk, Kürt, Laz, Arap, Çerkez, Roman, Alevi, Sünni ile Hristiyan'ın birlikte yaşadığını ve bu özelliğin insanları birbirine bağladığını kaydetti. Mersin'in adeta bir Türkiye mozaiği olduğunu anlatan Bakanımız, şöyle konuştu:

      "İnsanları asla etnik kökenlerine, asla inanç kökenlerine göre ayırmayacağız' dedik. 'Bu ülkede, bu ilde ister Kürt olsun, Laz olsun, Arap olsun, Çerkez olsun, Roman olsun, Yörük olsun, Türkmen olsun, ister Alevi olsun, ister Sünni olsun, ister Hristiyan olsun... Her nereye mensup olursa olsun yeter ki bu ülkenin birlik ve beraberliğinden, bölünmez bütünlüğünden, devletinin, bayrağının ve milletinin tekliğinden yana olan herkesin başımızın üstünde yeri var' demiştik. İşte Türkiye böylesine bir ülke, Allah bu birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın."

-TÜRKİYE, KİMSENİN KİMLİĞİNİ, İNANCINI, MEZHEBİNİ GİZLEMEK ZORUNDA KALMADIĞI BİR ÜLKE OLDU-

      Türkiye'de artık hiç kimsenin olduğu gibi görünmekten çekinmediğini vurgulayan Bakanımız, "Artık herkesin kimliklerini, inançlarını, mezheplerini gizlemek zorunda kalmadığı bir ülke oldu Türkiye. Artık Türkiye'de kimliğe dayanan, vatandaşlarının kökeniyle, inancıyla, dünya görüşüyle uğraşan bir devlet yok" diye konuştu. Bakanımız, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Demokratikleşme Paketi'nin açıklandığını anımsatarak, "Ümit ediyoruz ve inanıyoruz ki Türkiye'de her insan, bu ülkenin birlik ve beraberliğinden, bayrağının tekliğinden, devletinin tekliğinden, bölünmez bütünlüğünden yana olan herkes, artık kimliğini de, inancını da, mezhebini de seve seve, iftiharla söyleyecektir inşallah" ifadelerini kullandı. Bakanımız, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için ekonomi alanında önemli gelişmeler kaydederken, bireysel hak ve özgürlüklerde ve temel demokratik haklarda en üst seviyeye geleceğini ifade etti.

       Mersin'in son yıllarda uluslararası organizasyonların bir merkezi haline geldiğini aktaran Bakanımız, Akdeniz Oyunları ile Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'nın da Mersin'de yapılmasının bu durumun bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

-MERSİN, HİÇ KİMSENİN DİĞERİNİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİĞİ TÜRKİYE’NİN ÖRNEK KENTİDİR-

       Valimiz yaptığı konuşmada Mersin’in kurulduğundan bu yana bu ülkenin her köşesinin, her kesiminin güzelliklerini ve zenginliklerini bir arada ve barış içerisinde yaşatan, kardeşlik kültürünü geliştiren, bir ve beraber olmayı bir ülkü etrafında yaşayarak kardeşlik hukuku içerisinde zenginleşmeyi ortaya koyan Türkiye açısından örnek ve özel bir kent olduğunun altını çizdi. Bu kentte hiç kimsenin diğerini ötekileştirmediğini belirten Valimiz, “Mersin, birbirine sevgi ve saygıyla bakan, bu anlamda Türkiye ve toplumumuza değer katan bir kenttir. Bugün değişik dönemlerde Mersinli olarak Mersin’e gelen, değişik kültürlerini, değerlerini ve zenginliklerini Mersin’e taşıyan herkes aslında aynı zamanda hakiki ve öz Mersinlidir. Mersin bu değerler ile Mersin’dir. Mersin bu değerler ile güzel ve zengindir. Biz Mersin’i görür, Mersin’i okur, Mersin’i düşünür ve Mersin’e bakarken bütün bu renkleri bir bütünün vazgeçilmez ve ayrılmaz parçaları olarak görüyoruz. Onların her birinin Mersin’e kattığı zenginliğin farkındayız. Bu birlik ve beraberliğimizin Türkiye’ye ve herkese örnek olmasını, Mersin’in bir model kent olarak Türkiye olduğunun bilinmesini istiyoruz. MEBİDER’in kuruluşundan bugüne düşünceleri çerçevesinde ortaya koyduğu bu en önemli projenin fikir aşamasından bugüne gelmesinde ve gerçeğe dönüşmesinde başta düşünceyi paylaştığımız andan itibaren buna sahip çıkan ve bugüne kadar her konuda olduğu gibi maddi ve manevi desteklerini sonsuz bir şekilde sunan Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’a içtenlikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

        Konuşmaların ardından Valimiz, MEBİDER Başkanı İbrahim Ünver ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz tarafından Bakanımıza bir teşekkür plaketi takdim edildi. Bakanımızın 2020 Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin Mersin’e kazandırılmasında heyete sunduğu referans mektubunun çok önemli bir etken olduğu söylenirken, Bakanımıza bir de şükran plaketi takdim edildi.  Bakanımız ve Valimiz daha sonra alan içerisinde hemşehri dernekleri tarafından kurulan stantları gezdi. Cezerye kesen, yayık yayan, sucuk pişiren Bakanımız ve Valimiz, ayrıca halay çekerek vatandaşlarımızla kucaklaştı. 04.10.2013 

 


08.10.2013
GERİ
Ziyaretçi : Bugün: 156 Dün: 226 Toplam: 164967